WEB PAGES

Young Authors

Young Authors Chairperson: Ms. Christie Hendrix, Richland Parish
                        
Submitted by Kathy O'Neal, Past President, NELRC
What an excellent job! We would like commend Christie and her wonderful committee for their contributions to the Young Author Contest that takes much time and effort to organize. The YA is one of the most extensive programs sponsored by the International Reading Association and the Louisiana Reading Association. The NELRC sponsors 11 school districts from the northeast region including the University of Louisiana at Monroe. Christie and her committee are to be praised for their superb organization of this awesome event to promote literacy.


2013 – 2014 Northeast Regular Education Regional Winners

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Union Central
Elementary K 1st Terrance Morgan Hillary Stokes A Lizard for
a Day
Oak Grove
Elementary K 2nd Harley Wallace Kathy O’Neal Hopping Popcorn
Puppies


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Union Central
Elementary K 1st Rease Roberts Hillary Stokes My Man
Oak Grove
Elementary K 2nd Kaylan Smith Kathy O’Neal Stormy Days


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Union Central
Elementary K 1st Ryan Binkley Meghan Duckett Deer
Oak Grove
Elementary K 2nd Ariana Pardon Kathy O’Neal Funny Zoo
Animals



School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Union Central
Elementary 1 1st Remington Stephens Laura Waldrop My Talking Tree
Oak Grove
Elementary 1 2nd Owen Kelly Stacey Deere A Silly Squirrel
Delhi
Elementary 1 3rd Kenneth Smith Shannon Clark I’m Glad to be
a Cop


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Grayson
Elementary 1 1st Cooper Williams Linda Eubanks Frog Catching
Oak Grove
Elementary 1 2nd Baler Raymond Kathy McIntosh Riding a
Bucking Steer
Rayville
Elementary 1 3rd Demi Mitchell Cassondra Cowart Pancake
Dreaming


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Rayville
Elementary 1 1st Omarion Murphy Cassondra Cowart Basketball
Grayson
Elementary 1 2nd Ava Broussard Chelsea Dool Poor Little
Old Lady
Oak Grove
Elementary 1 3rd Tyler Strickland Kathy McIntosh Old Lady Pots


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Start
Elementary 2 1st Brenna Kay Smart Jennifer Morris A Gloomy Castle
Grayson
Elementary 2 2nd Marissa Pinard Susan McKeithen The Scared Bat
Oak Grove
Elementary 2 3rd Tegan O’Neal Anna Claire Dettenhaim Violet the Elf


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Start
Elementary 2 1st Conner Brown Lucille Wade Dreaming of
My Future
Oak  Grove
Elementary 2 2nd Ava Burrell Anna Claire
Dettenhaim The Christmas
I Got Pixie
Union Central
Elementary 2 3rd Randi Clair Kelly Deborah Maxwell Baseball
and Crabs


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Start
Elementary 2 1st Cassie Townsend Jennifer Morris Bubble Gum
Oak Grove
Elementary 2 2nd Beth Gregory Heather Best Dog
Union Central
Elementary 2 3rd Courtney Martinez Jennifer Howard My Horse


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Grayson
Elementary 3 1st Rhiannon Doucet Courtney Watts The Day Everything Changed
Start
Elementary 3 2nd Evan Bickford Melisssa Morris If I Made
a Million
Oak Grove
Elementary 3 3rd Joshua Chop Kayla Cupples The Scariest
Trick


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Grayson
Elementary 3 1st Tyler Watts Courtney Watts A Happy, Happy, Happy Day
Oak Grove
Elementary 3 2nd Wade Chapman Diana McIntosh Buck Down
Rayville
Elementary 3 3rd Clayton Thompson Andrea Sanders A Vacation
in Mississippi


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Grayson
Elementary 3 1st Braylyn Kirby Courtney Watts One Last
AR Point
Rayville
Elementary 3 2nd Selexis Ashley Andrea Sanders Babies
Oak Grove
Elementary 3 3rd Shelby Ward Diana McIntosh Monkeys

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Oak Grove
Elementary 4 1st Jioni Hill Tammy Gunter The Magic Pony
Start
Elementary 4 2nd Luke Townsend Alita Bridges and
Kym Trisler The Perfect
School
Grayson
Elementary 4 3rd Clara Robinson Penny Buckalew The Hippie
Princess


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Start
Elementary 4 1st Hannah Jones Alita Bridges Dear Veterans
Grayson
Elementary 4 2nd Avery Bailey Penny Buckalew The Project


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Kilbourne
High 4 1st Kaleb Atkinson Mickey Hudolin Leaves
Start
Elementary 4 2nd Micala Cady Alita Bridges Candy
Columbia
Elementary 4 3rd Shelby Floyes Hannah Springer Lenny and the
Shutdown


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Oak Grove
Elementary 5 1st Megan Donohue Paula Plunkett Olly Saves the
Art Program
Start
Elementary 5 2nd Marissa Blaylock Jennifer Pardue The Legend of Death Valley
Columbia
Elementary 5 3rd Grace Winters Linsey Dannehl The Haunted
House


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Oak Grove
Elementary 5 1st Morgan Cowden Barbara Trapp My Horse
Start
Elementary 5 2nd Owen Traylor Jennifer Pardue The Race
Columbia
Elementary 5 3rd Vivian Brewer Linsey Dannehl My Dad,
Brian James Brewer


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Start
Elementary 5 1st Rylee Gibson Jennifer Pardue Love of the Game
Oak Grove
Elementary 5 2nd Madison Crowe Barbara Trapp I am a Deer
Union Central
Elementary 5 3rd Connor Cornwell Marcia Johnson and
Kim Broussard Hunting
Tensas
Elementary 5 HM Mykhia Sadler Kalandra Loyd I’m Against
Bullying

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Caldwell Parish
Junior High 6 1st Lindsey Coates Kim Broussard Where it all
Went Down
Tensas
Elementary 6 2nd KeyR’ Williams Shawanda Walker A Christmas
Miracle
Mangham
Junior High 6 3rd Ladarrius Robinson Bobbye Jo Futch My Football
Season Dream


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Start
Elementary 6 1st Leah Waller Dana Hendrix Behind the Door
Caldwell Parish
Junior High 6 2nd Abbie McCann Kim Broussard My Vacation to
Kansas City,
Missouri
Tensas
Elementary 6 3rd Jamiya Lewis Gwen Strickland My Teacher’s
Surprise Party


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Start
Elementary 6 1st Katie Stephenson Dana Hendrix Beauty
Tensas
Elementary 6 2nd Alexis Osborn Gwen Strickland Summer Time


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Oak Grove
High 7 1st Nicholas Sciara Tara Hurley The Patriots
Start
Elementary 7 2nd McKayla Reeves Dana Hendrix Together Again


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Delhi
Middle 7 1st Shereeka Grimes Terrance Grimes My Summer
Vacation
Oak Grove
High 7 2nd Eden Kindrix Tara Hurley My First Cruise


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Start
Elementary 7 1st Madi Hendrix Beverly Smart No More
Uncomfortable
Clothes
Oak Grove
High 7 2nd Chardai Burks Tara Hurley The World





School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Mangham
Junior High 8 1st Sha’Keira Johnson Linda D. Zykan Influences

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Start
Elementary 8 1st Dustin Miller Beverly Smart Learning with
My Senses
Oak Grove
High 8 2nd Dylan Hill Tammy Berthelot Freedom Doesn’t
Come Free

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Delhi
Middle 8 1st Adrianna Hedgemon Kenya Grimes The Charm
Oak Grove
High 8 2nd Misty Begley Tammy Berthelot Tiger Stripes

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Caldwell Parish
High 9 1st Kaedence Baum Justin Primm Night of Never
Ending Fears

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Rayville
High 9 1st Molly Stokes Carolyn Mullins The Exile
(Things Fall Apart)



School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Caldwell Parish
High 10 1st Ian Lee Diane Jenkins Voodoo
Kilbourne
High 10 2nd Emma Davis Gary Traylor Shakespeare
and Rodeos

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Delhi
High 10 1st Rufus McDowell Lynne Cox Light in the
Darkness

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Rayville
High 10 1st Noah Arnold Kay Temple You
Caldwell Parish
High 10 2nd Bailey Coates Diane Jenkins Without a Smile

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Delhi
High 11 1st Chrishana Puckett Lynne Cox The Bright Light
Rayville
High 11 1st Tarneesha James Jennifer Dorsey and
Sharon Harrell On the Road
From Rags to Riches
Caldwell Parish
High 11 1st Zhane Smith Michael Foy Who are They?



School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Caldwell Parish
High 12 1st Alexia Wooten Diane Jenkins For Every Season


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Rayville
High 12 1st Linda Claire Morris Charlotte Grissom The Valley
of Failure
Caldwell Parish
High 12 2nd Hayden Lee Diane Jenkins A Good
Morning to . . .


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Caldwell Parish
High 12 1st Bobbie Rae Butler Rosa Bordelon Stranger in
the Mirror
Rayville
High 12 2nd Tori Adcox Charlotte Grissom I Could Have






2013 – 2014 Northeast Special Education Regional Winners

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Union Central
Elementary K 1st Shyann Hatten Hillary Stokes and
Denise Kelly I Want to
be a Book
Union Central
Elementary K 1st Azziah Funches Meghan Duckett and
Denise Kelly Watching
Cartoons
Union Central
Elementary K 1st Ashton Alston Hillary Stokes and
Denise Kelly My Sister

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Union Central
Elementary 1 1st Christopher Powell Meaghan Jones and
Denise Kelly When I
Saw Patrick
Grayson
Elementary 1 1st Shalynn Cotherman Chelsea Dool Visiting
the Library
Grayson
Elementary 1 1st Joshua Collins Linda Eubanks Polar Bear

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Union Central
Elementary 2 1st Tyrique Holland Deborah Maxwell and
Denise Kelly The Day I
was a Dog
Grayson
Elementary 2 1st Caleb Garringer Susan McKeithen Spiderman
Grayson
Elementary 2 1st Daylyn Scroggs Amy Fletcher Summer Days


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Grayson
Elementary 3 1st Bryson Platt Courtney Watts The Day I Saved
Tinseltown
Union Central
Elementary 3 1st Gavin Littleton Misty Holyfield and
Leah Neikirk Deer Hunting
Grayson
Elementary 3 1st Brooklyn Moore Courtney Watts Riding Horses

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Rayville
Elementary 4 1st ZaMarion Logan Kristie Carlson The Day I Could
not Talk
Grayson
Elementary 4 2nd Kelsey Moses Penny Buckalew A Spooky
Halloween Night

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Rayville
Elementary 4 1st Shaterica Clark Kristie Carlson Why I am
Thankful for
My Mother
Union Central
Elementary 4 2nd Ethan Bagley Danyell Guerrero and
Leah Neikirk Save the
Sea Turtles

School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Grayson
Elementary 4 1st Jadyn Walton Penny Buckalew If I Were in
Charge of
the World


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Tensas
Elementary 5 1st Des’Monia Promise Kalandra Loyd Saving Christmas
Rayville
Elementary 5 2nd Gary Collins Bob Williams The Day
Mrs. Wabbleton
Taught us how
to Divide
Grayson
Elementary 5 3rd Kenny Smith Rachel Cooper The Blue Diamond


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Grayson
Elementary 5 1st C. J. Sturdivant Ashley Cockerham Blue Bayou
Tensas
Elementary 5 2nd Larry Watson, III Kalandra Loyd 5 Facts About
Coca-Cola


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Grayson
Elementary 5 1st Chloe Greene Ashley Cockerham I Am




School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Mangham
Junior High 6 1st Dee Parker Bobbye Jo Futch My Dream


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Rayville
High 9 1st Kaitlyn Copeland Carolyn Mullins A Dead
Broken Heart


School Gr. F NF P Student’s Name Teacher’s Name Title
Rayville
High 10 1st Darian Holland Kay Temple The Rebirth
of Love


_____________________________________________________________
Table of Contents:
Section I 2007-2008 NELRC 1st Place Regional Winners for Young Authors
Section II 2006-2007 NELRC 1st Place Winners for Young Authors
Section III 2006-2007 NELRC Regional Winners
Section IV 2006-2007 LRA State Winners
_____________________________________________________________
Section I

REGIONAL 2008 YOUNG AUTHOR’S CONTEST

NONFICTION – Regular Education

Category 1 – Grade K

1st:   Why I Love God – Lee Denton, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School
2nd:  I Love My Mama – Jayla Smith, Tensas Parish – Tensas Elementary School
3rd:  Texas – Larrah Springer, Caldwell Parish - Union Central Elementary School


Category 2 – Grade 1

1st:  This Is About My Pet – McKayla Reeves, Richland Parish – Start Elementary School

2nd:  Horses – Maleah Williams, Morehouse Parish – Southside Elementary School

3rd:  Bye, Bye, Bridge! – Raeghan Buckalew – Caldwell Parish, Grayson Elementary School



Category 3 – Grade 2

1st:  My Trip to the Buffalo River – David Bruce, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary
2nd:   My Little Dog, Jack – Mitch Nielsen, Ouachita Parish – Swartz Lower Elementary School
3rd:  My Favorite Place – Jacob Beard, Catahoula Parish – Sicily Island Elementary School

Category 4 – Grade 3

1st:  Adopted from China – Joanna Jewel Tao Ling Calhoun – Ouachita Parish – Kiroli Elem.

2nd: The Person I Admire the Most – Ashley Daniels – Catahoula Parish – Sicily Island Elem.

3rd: My Trip to Disney World – Erin Eubanks – West Carroll Parish – Goodwill Elementary



NONFICTION – Regular Education

Category 5 – Grade 4

1st:  My Papaw, A God-Send to Me – Erin Hope Stodghill, Richland Parish – Start Elementary

2nd:  My Vacation at Branson – Mandy Franklin, Morehouse Parish – Morehouse Magnet School

3rd:  My Best Friend – Jacob Grayson, Caldwell Parish – Grayson Elementary School


Category 6 – Grades 5-6

1st:  Important Person – Landon Parker, Ouachita Parish – Claiborne Elementary
2nd:  Horses and Friends – Erika Guerrero, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School
3rd:  My Autobiography – Brianna Frith, Richland Parish – Start Elementary School

Category 7 – Grades 7-8

1st:  Gratitude – Andrea Harris, Ouachita Parish – West Ridge Middle School
2nd:  A Season for Giving – Lisa Ponce, West Carroll Parish – Oak Grove High School
3rd:  Story of My Life – Cody Bernal, Richland Parish – Start Elementary School

Category 8 – Grades 9-10
1st:  The Surgery That Changed My Life – Brittany Wilson, Morehouse Parish – Bastrop High


      
Category 9 – Grades 11 – 12
1st:  Juicy Fruit – Patricia Pettis, Morehouse Parish – Bastrop High School

2nd:  Who or What Has Been a Strong Influence in My Life – Amanda Bankston,
           West Carroll Parish – Oak Grove High School


REGIONAL 2008 YOUNG AUTHOR’S CONTEST

     FICTION – Regular Education

Category 10 – Grade K

1st:  The Dinosaur Story – Calen Darden, Catahoula Parish – Sicily Island Elementary

2nd:  Ferocious – Kaylin Herrington, West Carroll Parish – Good will Elementary School

3rd:  Spike – Rachel Meredith, Caldwell Parish – Union Central Elementary School
                                    

Category 11 – Grade 1

1st:  If I Were a Leaf – LaDaya Moore, Morehouse Parish – Southside Elementary School

2nd:  The Alien – Gavin Wilson, Ouachita Parish – Swartz Lower Elementary School

3rd:  Bad Nate – Jacob Edwards, Catahoula Parish – Jonesville Elementary School



Category 10 – Grade 2

1st:  The End of the Dinos – Joshua Franks, Ouachita Parish – Claiborne Elementary

2nd: Ugly Lizard – Billy Garner, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary

3rd: Drinkmaker – James Martin, Morehouse Parish – Cherry Ridge Elementary


                                    
Category 11 – Grade 3

1st: The Sweet Land Drifter – Ashlen Cady, Ouachita Parish – Kiroli Elementary School

2nd: Mr. Super Hero – Hunter Hughes, West Carroll Parish – Goodwin Elementary School

3rd:  The Day It Rained Candy Bars – Lillian Morris, Richland Parish – Start Elementary School


FICTION – Regular Education

Category 14– Grade 4

1st:   Donna Joe’s Secret – Mackenzie Kendrix, Richland Parish – Start Elementary School

2nd: The Magical Ribbon – Evelyn Ramirez, Tensas Parish – Newellton Elementary School

3rd:  The Haunted House – Makayla Weeks, Catahoula Parish – Jonesville Elementary

Category 15 – Grades 5-6

1st:   The Homework Troll – Bryan Lamb, Caldwell Parish – Columbia Elementary School

2nd:  The Owlet of Courage – Cole Carter, Ouachita Parish – A. L. Smith Elementary School

3rd:  My Worst Hunting Trip Ever – Kyler Hill, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary


Category 16 – Grades 7-8

1st:  Thanks for the Trouble – Summer Risinger, Ouachita Parish – West Ridge Middle 

2nd:  Kidnapped – Haley Plunkett, West Carroll Parish – Oak Grove High School

3rd:  Nothing to Fear But Fear Itself – Camryn Martin, Richland Parish, Start Elementary


Category 17 – Grades 9-10

1st:  Mirror, Mirror – Brittany Wilson, Morehouse Parish – Bastrop High School

2nd:  The Christmas That Never Came – Zachary Yell, Catahoula Parish – Sicily Island High


Category 18 – Grades 11-12

1st:  The Greatest Gift of All - Alexandra Hill, Morehouse Parish – Bastrop High School

2nd:  Beouf River Castle – Chasity Desselle, West Carroll Parish – Oak Grove High School




REGIONAL 2008 YOUNG AUTHOR’S CONTEST

POETRY – Regular Education


      Category 19 – Grade K

1st:  The Wiggly Tooth – Sondra McGlothin, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary

2nd:  I Like Red – Bryant Washington, Tensas Parish – Tensas Elementary School


     Category 20 – Grade 1

1st:  Trains – Marlon Frazier – Sharon Bamburg, Tensas Parish - Newellton Elementary School

2nd: Football – Chaston Trichel, Ouachita Parish – Claiborne Elementary School

3rd: Bunny – Hannah Meziere, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School


     Category 21 – Grade 2

1st:  My Dad – Gracie Deere, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

2nd: Dinosaurs – Tyler Mason, Ouachita Parish – Lakeshore Elementary School

3rd:  Midnight’s Fright – Josie Hoychick, Richland Parish – Start Elementary School


     Category 22 – Grade 3

1st:  Sad Puppy – Beth Ann Knight, Ouachita Parish – A. L. Smith Elementary School

2nd:  You Can Argue With Anything – Kajarah Williams, Morehouse Parish – Morehouse
             Magnet School

3rd:   Colors – Monterius Fletcher, Richland Parish – Rayville Elementary School



      Category 23 – Grade 4

1st:  Flip, Flop – Keontravious Grimes, Morehouse Parish – Carver Elementary School

2nd:   Cold, Cold – Austin Owens, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

3rd:   Life – Laura Lovell, Ouachita Parish – Kiroli Elementary School


     Category 24 – Grades 5-6

1st:  What Nature Is Made Of – Ashley King, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary

2nd:  Remember Me – Natallya Robinson, Morehouse Parish – Carver Elementary School

3rd:  Listen to the Wind – Shante Franklin, Richland Parish – Delhi Middle School


  
      Category 25– Grades 7-8

1st:  Self-Image – Maddi Niles, Ouachita Parish – Calhoun Middle School

2nd:  Louisiana – Jordan Cross, Catahoula Parish – Central High School

3rd:  Captain Jack – Taylor VanCovering, Morehouse Parish – Morehouse Magnet School

   
      Category 26 – Grades 9-10

1st:  Surreal Dreamer – Brittany Wilson, Morehouse Parish – Bastrop High School
2nd:  In the Jungle – Kirsti Plunkett, West Carroll Parish – Oak Grove High School

      Category 27 – Grades 11-12

1st:  Peace – Ethan Hundley, Morehouse Parish – Bastrop High School
2nd:  Do You Realize? – Zerrick Dunbar, Catahoula Parish – Sicily Island High School
3rd:  A New Start – Summer Moody, West Carroll Parish – Oak Grove High School
REGIONAL 2008 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
NONFICTION – Special Education
Category 1 – Grade K

1st:  Rice and Nachos – Caneka Clark, Tensas Parish – Tensas Elementary School
Category 2 – Grade 1

1st:  My Puppy – Eddie Walton, Morehouse Parish – Southside Elementary School

2nd:  Kangaroos – Jerrell Drone, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

Category 3 – Grade 2

1st:  Friends – Garrett Hale, Morehouse Parish – Oak Hill Elementary School

    Category 4 – Grade 3
1st:  My Best Birthday Party – Shirley Lollie, Morehouse Parish – Southside Elementary

Category 5 – Grade 4
1st:  Komoda Dragons – Joanna Parker, Ouachita Parish – A. L. Smith Elementary School
2nd:  My Birthday – Chase Stockstill, Caldwell Parish – Columbia Elementary School
3rd:  The Big Day – Emarald Gilliam, Morehouse Parish – Cherry Ridge Elementary School

Category 6 – Grade 5
1st:  The Worst Meal – Ellen Johnson, Morehouse Parish – Southside Elementary School
       Category 7 – Grades 7-8
1st:  The Story of My Life – Ryan Herrington, Richland Parish – Start Elementary School



REGIONAL 2008 YOUNG AUTHOR’S CONTEST

FICTION – Special Education


Category 8 – Grade K
No Entries


Category 9 – Grade 1
No Entries



Category 10 – Grade 2

1st:  The Magical Mouse – Jacob Harrison, Morehouse Parish – Southside Elementary School



Category 11 – Grade 3
No Entries



Category 12 – Grade 4

1st:  My Pet Rat – Jacob Harrison, Morehouse Parish – Southside Elementary



       Category 13 – Grades 5-6

1st:  The Monkey Who Missed the Tree – Rufus Minnieweather, Morehouse Parish –
                     Southside Elementary School







REGIONAL 2008 YOUNG AUTHOR’S CONTEST

     POETRY – Special Education


Category 14 – Grade K

1st: Christmas – Pam Bailey, Caldwell Parish – Union Central Elementary School


Category 15 – Grade 1
            No Entries


Category 16 – Grade 2
   No Entries


Category 17 – Grade 3

1st:  My Best Friend – Cody Goodson, Morehouse Parish - Southside Elementary School

Category 18 – Grade 4

1st:  Football – Rashay Canada, Caldwell Parish – Union Central Elementary School
2nd:  Football – Samuel Lacy, Morehouse Parish – Cherry Ridge Elementary School

Category 19 – Grades 5-6

1st:  I Like My Bike – Jacob Green, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

2nd:  Happy Feelings – James Wills, Morehouse Parish – Cherry Ridge Elementary School




Section II
_____________

NORTHEAST Louisiana Reading Council
1st place winners only
REGIONAL 2006-07 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
NONFICTION – Regular Education

      Category 1 – Grade K

1st:  Me and My Family – Connor James Wiedemeier, Ouachita Parish – Kiroli Elementary School

      Category 2 – Grade 1

1st:  My Pet – Laketya King, Morehouse Parish – Southside Elementary School

      Category 3 – Grade 2

1st:  Christmas – Reba Tumlison, Morehouse Parish – Morehouse Magnet School

      Category 4 – Grade 3

1st: The Nicest Teacher in Third Grade – Drew Bennett, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary

      Category 5 – Grade 4

1st:  Why I Like Hunting – Alex Warner, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 6 – Grades 5-6

1st:  I Love Holidays – D’Ann Cagle, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

      
      Category 7 – Grades 7-8

1st:  How To Scare A Deer To Death – D. J. Smead, Ouachita Parish Calhoun Middle School

      Category 8 – Grades 9-10

1st:  No Entries

      Category 9 – Grades 11-12

1st:  No Entries

NORTHEAST COUNCIL
REGIONAL 2006-07 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
FICTION – Regular Education

      Category 10 – Grade K

1st:  The Space Trip – Andy Neathery, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

      Category 11 – Grade 1

1st:  “You Can’t See Us” – Elizanae Jackson Tensas Parish – Newellton Elementary School

      Category 12 – Grade 2

1st:  “Trever and the Cave” – Lauren Kilburn, Morehouse Parish – Bastrop Magnet School

      Category 13 – Grade 3

1st: Rose of Beauty – Hope Stodghill, Richland Parish – Start Elementary School

      Category 14 – Grade 4

1st:  Jessica Learns To Ride – Allison Ward, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

      Category 15 – Grades 5-6

1st: A Painful Wait – Taylor Record, Ouachita Parish – Lexington Elementary School

   

Category 16 – Grades 7-8

1st: ”Heir To The Throne” – Nicole Allred, Morehouse Parish – Bastrop Magnet School

      Category 17 – Grades 9-10

1st:  No Entries

      

      Category 18 – Grades 11-12

1st:  Kacie – Rachele. Jolly, Catahoula Parish – Block High School

NORTHEAST COUNCIL
REGIONAL 2006-07 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
POETRY – Regular Education

      Category 19 – Grade K

1st:  Six Bad Little Kittens – Nicholas Sciara, West Carroll Parish –Oak Grove Elementary School

      Category 20 – Grade 1

1st: I Like Christmas – Kaitlyn Travis, Caldwell Parish –Union Central Elementary School

      Category 21 – Grade 2

1st:  Love – Deborah Jackson – Tensas Parish –Newellton Elementary School

      Category 22 – Grade 3

1st: Looking Up – Sarah Stanley, Ouachita Parish – Kiroli Elementary School

      Category 23 – Grade 4

1st:  Cookies – Blake Gwin, Richland Parish – Mangham Elementary School

Category 24 – Grades 5-6

1st:  Forever Free – Tanna Dartlon, West Carroll Parish – Fiske Union Elementary School

      Category 25 – Grades 7-8

1st:  Family – Deranne King, Ouachita Parish - West Ridge Middle School

      Category 26 – Grades 9-10

1st:  “Where Were You” – Zerick Dunbar, Catahoula Parish – Sicily Island High School

      Category 27 – Grades 11-12

1st:  What Is It About You? – La’Krystal R. Kelly, Ouachita Parish – Richwood High School

NORTHEAST COUNCIL

REGIONAL 2006-07 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
NONFICTION – Special Education

      Category 1 – Grade K

1st:  No Entries

      Category 2 – Grade 1

1st:  No Entries

       Category 3 – Grade 2

1st:  Sharks – Allen Frith, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 4 – Grade 3

1st:  My State – Shelby Towell, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 5 – Grade 4

1st:  What I Am Thankful For – Shantesha Atkins, Morehouse Parish – Delta Jr. High School

    Category 6 – Grades 5-6

1st: My Favorite Dog – James Holmes, Morehouse Parish – Carver Elementary School

NORTHEAST COUNCIL

REGIONAL 2006-07 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
FICTION – Special Education

      Category 7 – Grade K

1st:  My Mom – Glen Minor, Morehouse Parish – Oak Hill Elementary School

      Category 8 – Grade 1


1st:  No Entries

      Category 9 – Grade 2

1st:  No Entries

      Category 10 – Grade 3

1st:  How To Train A Puppy – Carey Varner, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 11 – Grades 5-6

1st:  The Tale of a Dragon – Markell Evans, Morehouse Parish – Union Central Elementary School

NORTHEAST COUNCIL

REGIONAL 2006-07 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
POETRY – Special Education

      Category 12 – Grade K

1st:  No Entries

      Category 13 – Grade 2


1st:  No Entries

      Category 14 – Grade 3

1st:  No Entries

      Category 15 – Grade 4

1st:  Games – Jacob Green, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 16 – Grades 5-6

1st:  Why I Like School – Patrick Bradley, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

______________________________________________________________

Section III
NELRC Regional Winners 2006-2007
_______________________________

REGIONAL 2007 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
NONFICTION – Regular Education

      Category 1 – Grade K

1st:  Me And My Family – Connor James Wiedemeier, Ouachita Parish – Kiroli Elementary School

2nd: Dog – Tyra Hawkins, Morehouse Parish –Oak Hill Elementary School

3rd: Baby Steps– Reba Dye, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

Honorable Mention

Wes The Turkey – Sydney White, Catahoula Parish – Jonesville Elementary School


      Category 2 – Grade 1

1st:  My Pet – Laketya King, Morehouse Parish – Southside Elementary School

2nd: “My Baby Sister” - Alisha Lewis, Tensas Parish, Newellton Elementary School

3rd: A Butterfly’s Life Cycle– Courtney Cavender, Ouachita Parish - Claiborne Elementary School

Honorable Mention

My Fish – Josie Hoychick, Richland Parish – Start Elementary School

My Daddy and I Built A Truck–James Martin, Morehouse Parish–Cherry Ridge Elementary School

The Boy That Went Hunting – Dillon Crum, Catahoula Parish – Jonesville Elementary School

Going To Disney World – Cayden Anders, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

Daddy – Jackson McCann, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 3 – Grade 2

1st:  “Christmas”– Reba Tumlison, Morehouse Parish – Morehouse Magnet School

2nd: Lake Charles – Anthony Howard, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

3rd:  I Love My Grandfather – D. J. Risher, Richland Parish, Start Elementary School

Honorable Mention

Octi, The Traveling Octopus – Hannah McKee, Caldwell Parish – Columbia Elementary School

How Jesus Was Born – Cade Hunter, Ouachita Parish – Swartz Lower Elementary School

      Category 4 – Grade 3

1st: The Nicest Teacher in Third Grade – Drew Bennett, West Carroll Parish, Oak Grove Elementary School

2nd: The Good and the Bad Fishing Day – Triston Reynolds, Morehouse Parish – Cherry Ridge Elementary School

3rd: All About Sharks– Hayden Aldridge, Ouachita Parish – A. L. Smith Elementary School

Honorable Mention

Family Holiday – Morgan Ponder, Richland Parish – Start Elementary School

My Favorite Pet – Kamaia Davis, Tensas Parish – Newellton Elementary School

      Category 5 – Grade 4

1st:  Why I Like Hunting – Alex Warner, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

2nd:  Living in Arkansas Kimberly Hemphill, Tensas Parish – Newellton Elementary School

3rd: Family Influences– Madalyn Cumpton, Richland Parish – Start Elementary School

Honorable Mention

The Best Surprise – Linda Claire Morris, Richland Parish – Start Elementary School

My Dream – Mekail’le Hollins, Morehouse Parish – Southside Elementary School

Life Having Cancer – Brittney Viuning, West Carroll Parish- Fiske Union Elementary School

“Pepper” – Rachel Dolecheck, Ouachita Parish, Swartz Upper Elementary School


      Category 6 – Grades 5-6

1st:  I Love Holidays – D’Ann Cagle, West Carroll Parish, Goodwill Elementary

2nd: Search for Tomorrow – Kylie Sledge, Morehouse Parish – Southside Elementary School

3rd: Christmas Without Electricity – Ashlyn Jackson, Ouachita Parish, West Ridge Middle School

Honorable Mention

“Disasters Around The World” – DaKelshia Banks, Tensas Parish – Tensas Elementary School

My Coolest Sleepover – Breann Morgan, Caldwell Parish – Columbia elementary School

The Buck – Matt Reeves, Ouachita Parish – Lexington Elementary School

Category 7 – Grades 7-8
1st:  How To Scare A Deer To Death – D. J. Smead, Ouachita Parish, Calhoun Middle School

2nd: The Day My Doorknob Fell Off – Daphne Collins, Richland Parish, Start Elementary School

3rd: “Rocky” – Alex Lambert, Morehouse Parish – Morehouse Magnet School

Honorable Mention

My Big Surprise – Kelly R. Overbey, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

My Brother – Cameron May, Caldwell Parish – Columbia Parish Jr. High School

REGIONAL 2007 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
FICTION – Regular Education

      Category 8 – Grade K

1st:  The Space Trip – Andy Neathery, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

2nd: Winter Time – Skylark Sutton, Morehouse Parish – Southside Elementary School

      Category 9 – Grade 1

1st:  “You Can’t See Us” – Elizanae Jackson, Tensas Parish – Newellton Elementary School

2nd: It Was Halloween – Eric Coleman, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

3rd: Three Smart Chicks – AnDenecia Bradshaw, Morehouse Parish – Delta Jr. High School

Honorable Mention

The Little Girl Finds A Leaf – Railey Ellerbe, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

The Wishing Tree – Mary Grace Batson, Ouachita Parish – Kiroli Elementary School

      Category 10 – Grade 2

1st:  “Trever and the Cave” – Lauren Kilburn, Morehouse Parish – Bastrop Magnet School

2nd: My First Kitten – Rachel Eichmann, Catahoula Parish - Jonesville Elementary School

3rd: Super Squirrel – Seth Elliott, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

Honorable Mention

An Adventure – Macey Lee, Richland Parish – Start Elementary School

Vote For Salanda Daisy – Corianne Frazier, Tensas Parish – Newellton Elementary School

The Shark Slayer – Gunner Ruddell, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

Silly Christmas – Caitlyn Hillard, Ouachita Parish – Claiborne Elementary School

      Category 11 – Grade 3

1st: Daphne’s Christmas – Lera Zenobia South, Tensas Parish – Newellton Elementary School

2nd: Herman, The Surfer – Brendan Ferrington, Catahoula Parish - Harrisonburg Elementary School

3rd: Sad John and John Jr. – Grant Neathery, Caldwell Parish – Columbia Elementary School

Honorable Mention

The Rose of Beauty – Hope Stodghill, Richland Parish – Start Elementary School

Kind Hearted Christmas – James Hill III, Morehouse Parish – Delta Jr. High School

Evil Max – Hunter Fowler – West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

The Mystery of the Christmas Trees – Anne Bishop, Ouachita Parish – Kiroli Elementary School

Category 12– Grade 4

1st: Jessica Learns To Ride – Allison Ward, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

2nd: The Day My Teacher’s Wig Fell Off – Chelsea Coburn, Morehouse Parish – East Side Elementary

3rd: There’s A Sea Monster – Bailey Adams, Richland Parish – Start Elementary School

Honorable Mention

“The Treasure Chest of Fame” – Ashley Oliver, Catahoula Parish – Sicily Island Elementary School

The Unwanted Child – Courtney South, Tensas Parish – Tensas Elementary School

The Secret Room – Tyler Duchesne, Caldwell Parish – Columbia Elementary School

Santa’s Lost Elf – Ryan Kepper, Ouachita Parish – Claiborne Elementary School

      Category 13 – Grades 5-6

1st: A Painful Wait – Taylor Record, Ouachita Parish – Lexington Elementary School

2ndThe Horse Ride – Gavin Brown, Tensas Parish – Newellton Elementary School

3rd: “Save Me” – Faith Bonner, West Carroll Parish – Fiske Union Elementary School

Honorable Mention

The Snail and the Turtle - Alexis Collins, Richland Parish – Delhi Middle School

New Reindeer – Brian Jenkins, Monroe City – Ouachita Parish – Cypress Point Elementary School

The Mysterious Magician – Mark Harden, Morehouse Parish – Carver Elementary School

Red Neck Santa – Hogan Beckley, Caldwell Parish – Grayson Elementary School

“Johnson Homes and the Case of the Missing President” – Jeremy Sisk, Ouachita Parish – Swartz Upper Elementary School

      Category 14 – Grades 7-8

1st:  “Heir To The Throne” – Nicole Allred, Morehouse Parish, Bastrop Magnet School

2nd: The Locket – Crystal Curry, Richland Parish – Mangham Junior High School

3rd: The Rock from Mars – Jessica Stover, West Carroll Parish – Goodwill Elementary

Honorable Mention

No Day But Today – Rory Boothe, Catahoula Parish – Harrisonburg Elementary School

Long Way From Home – Brittany Walker, Ouachita Parish – Calhoun Middle School

Category 15 – Grades 11-12

1st:  Kacie – Rachel E. Jolly, Catahoula Parish – Block High School

REGIONAL 2007 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
POETRY – Regular Education

      Category 16 – Grade K

1st:  Six Bad Little Kittens – Nicholas Sciara, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

      Category 17 – Grade 1

1st:  I Like Christmas – Kaitlyn Travis, Caldwell Parish – Union Central Elementary

2nd: The Wind Is Blowing – Tommy McCarty, Ouachita Parish – Swartz Lower Elementary

3rd: I Love My Whole Family – Casual Williams, Morehouse Parish – East Side Elementary

Honorable Mention

Roses –Gracie Deere, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

      Category 18 – Grade 2

1st:  Love – Deborah Jackson, Tensas Parish – Newellton Elementary School

2nd: Dogs – Wallace Mills, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

3rd: My Bird – Katie Langford, Ouachita Parish – Swartz Lower Elementary School

Honorable Mention

“The Sky” – Reba Tumlison, Morehouse Parish – Morehouse Magnet School

My Jack Russell – Hunter Chauvin, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 19 – Grade 3

1st: Looking Up – Sarah Stanley, Ouachita Parish – Kiroli Elementary School

2nd: Fall – Jamiesha Tyson, Morehouse Parish – Carver Elementary School

3rd: Louisiana – Jody Paul Johnston, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Honorable Mention

Hunting – Reggie Malone, Richland Parish – Start Elementary School

“Fall” – Matthew Rando, West Carroll Parish – Fiske Union Elementary School

Winter – Nia Harris, Ouachita Parish – Barkdull Faulk Elementary School

      Category 20 – Grade 4

1st:  Cookies – Blake Gwin, Richland Parish – Mangham Elementary School

2nd: Christmas Day – Fran Reemes, West Carroll Parish – Fiske Union School

3rd: The Shimmering Pond – Tyr Lott, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Honorable Mention

Football – Isaiah Graham, Morehouse Parish – Cherry Ridge Elementary School

My Favorite Tractor – Jamar Frazier, Tensas Parish – Newellton Elementary School

Christmas – Caylie Nordan, Ouachita Parish – Claiborne Elementary School

Category 21 – Grades 5-6

1st:  Forever Free – Tanna Dartlon, West Carroll Parish – Fiske Union Elementary

2nd:  Kentucky Wildcats Night Before Christmas – Austin Knies, Ouachita Parish –

West Ridge Middle School

3rd: Christmas – Roderick Paige, Morehouse Parish – Carver Elementary School

Honorable Mention

Fly To The Sky – Tabitha Fritz, Richland Parish – Mangham Junior High School

I Pray for My Soldier Day and Night – Lillie Sandoval, Catahoula Parish – Harrisonburg Elementary School

The Big White Cat – Monte Banks, Tensas Parish – Newellton Elementary School

The Beautiful Friendship – April Palmer, Caldwell Parish – Grayson Elementary School

“Mom” Ronnie Harrison, Ouachita Parish – Sallie Humble Elementary School

Category 22– Grades 7-8

1st:  Family – Deranne King, Ouachita Parish – West Ridge Middle School

2nd: “I Carry America” Hayley Boyte, Morehouse Parish – Morehouse Magnet School

3rd: Hero – Shaterika Whitfield, Richland Parish – Start Elementary School

Honorable Mention

“Forever” – Christian Jones, Tensas Parish – Newellton Elementary School

Tears and Rain – Bridgett Wallace, West Carroll Parish – Fiske Union Elementary School

9/11 – Cole McIlwain, Caldwell Parish – Caldwell Parish Junior High School

The Mirror – Madi Viola, Ouachita Parish – Calhoun Middle School

Category 23 – Grades 9-10

1st:  “Where Were You” – Zerick Dunbar, Catahoula Parish – Sicily Island High School

Category 24 – Grades 11-12

1st:  What Is It About You? – La’Krystal R. Kelly, Ouachita Parish – Richwood High School

REGIONAL 2007 YOUNG AUTHOR’S CONTEST

NONFICTION – Special Education

Category 1 – Grade 2

1st:  Sharks – Allen Frith, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

2nd: Jomecia Wilson – Jomecia Wilson, Morehouse Parish – Oak Hill Elementary School

      Category 2 – Grade 3

1st:  My State – Shelby Towell, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 3 – Grade 4

1st:  What I Am Thankful For – Shantesha Atkins, Morehouse Parish – Delta Jr. High School

2nd:  A Special Trip To Remember – Cole Black, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

    Category 4 – Grades 5-6

1st: My Favorite Dog – James Holmes, Morehouse Parish – Carver Elementary School

REGIONAL 2007 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
FICTION – Special Education

      Category 6 – Grade K

1st:  My Mom – Glen Minor, Morehouse Parish – Oak Hill Elementary School

Category 7 – Grade 3

1st: How To Train A Puppy – Carey Varner, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

Category 8 – Grades 4

1st:  The Little Rat – Jerry Brandon, Morehouse Parish – Delta Jr. High School

2nd: Our Secret Room – Justin Goff, Caldwell Parish – Columbia Elementary School

Category 9 – Grade 5-6

1st: The Tale of A Dragon – Markell Evans, Morehouse Parish – Carver Elementary

2nd: Born Worker – Cardell Wallace, Caldwell Parish – Union Central Elementary

REGIONAL 2007 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
POETRY – Special Education

      Category 10 – Grade 4

1st:  Games – Jacob Green, Caldwell Parish – Union Central Elementary

      Category 11 – Grades 5-6

1st:  Why I Like School – Patrick Bradley, Caldwell Parish – Union Central Elementary

2nd:  Mom’s Love – Cardarius Mitchell, Morehouse Parish – Cherry Ridge Elementary

_____________________________________________________________

_____________

Section IV
_____________

2006-2007
LRA results for 2006-2007 Young Author Contest
Louisiana Reading Association
Young Authors 2006-2007
Gr./Category. Place Student Name Title Council
K -Poetry 1st Katie Corley Autumn St. Charles
2nd Nicholas Sciara Six Bad Little Kittens Northeast
3rd Hailey Fucci Animals at the Zoo Jefferson
K- Fiction 1st Madison Bonin My Invisible Friend Named Macey Acadiana
2nd Hunter Albert A Nice Tiger Title 1
3rd Sydney Thomas The Tooth Fairy Washington
K- NonFiction 1st Jax Cartinez Coon Hunting Sabine
2nd Hayden Theirot Deer Hunting St. Charles
3rd Aleyah Richard Mama Works 14-7 Title 1
1 -Poetry 1st Rebecca Reese What is Blue? West Feliciana
2nd Justice Ryan Busy Morning Acadiana
3rd Clarence Woods The Woods Jefferson
1- Fiction 1st Kirtland Young The Long Furry Snake Feliciana
2nd Sarrah Manning The Little Fox Jefferson
3rd Laura Noto The Lonely Princess Southeast
1- NonFiction 1st Dameon Carter The Day of Hurricane Katrina Nicholls
2nd Jessica Damore The World Jefferson
3rd Drew Knight Paw Paw to the Rescue Washington
2 -Poetry 1st Travonti Jolivett Pancakes St. Charles
2nd Haley Landry Christmas Night Title 1
3rd Kami Chauncy The Wind Northwestern


2- Fiction 1st James Rawls The Magical Frog Family Washington
2nd Taylor Hodson The Dog that Said “Moo” Nicholls
3rd Brian Remond The Mystery of the Disappearing Honey Northshore
2- NonFiction 1st Seth Chapman A Day at Seaworld Nicholls
2nd Connor Miller My Favorite Place Northshore
3rd Rayven Kuhlmann What I Did at the Fireworks Title 1
3 -Poetry 1st Margaret Mathis Thankful for all My Senses Can Do St. Charles
2nd Talysia Theodile The Class Pest Acadiana
3rd Adam Broussard I Am West Feliciana
3- Fiction 1st Courtney Sylvest If I Were A Turkey Title 1
2nd Katya Opel Bob, The Crazy Fly Northshore
3rd Caroline Matthews Cajun Girl Sabine
3-NonFiction 1st Abbigail Marrs Off to Shreveport St. Charles
2nd Mary Willis Mary’s Great Room West Feliciana
3rd Jillian Bailey Hit By Katrina Northshore
4 -Poetry 1st Anfernee Murray Remember and Rebuild Jefferson
2nd Emily Cook New Acadiana
3rd Blake Gwin Cookies Northeast
4- Fiction 1st Chloe Lewis What I Learned From a Box of Crayons Title 1
2nd Antoine Torrence My Conversation With Martin Washington
3rd Waylon Richards The Talking Cow Sabine
4- NonFiction 1st Katie Beenel My Hero, The Dog Whisperer St. Charles
2nd Major McElveen NASA Washington
3rd Jacquelynn Birk Hurricane Katrina: A True Story About the Worst Hurricane Ever Northshore

5-6 -Poetry 1st Andrew Justman What My Toys Do When I’m Not Home Northwestern
2nd Treyvon Collier Without a Father Title 1
3rd Tann Dartlon Forever Free Northeast
5-6- Fiction 1st Kaci Cazenave Insurmountable St. Charles
2nd Kelsey Stevenson Heartache in Language Class West Feliciana
3rd Akila Ananth The Journey of a Smile Northshore
5-6- NF 1st Macy Gaubert My Summer Adventure: The Pageant St. Charles
2nd Danny Cannatello The Big Storm Washington
3rd Kimberly Gross What Else? Sabine
7-8 -Poetry 1st Marissa Budzinski She’s Slipping Away St. Charles
2nd Austin Knight What’s the Point? Washington
3rd Hannah Leming Teenage Thunderstorm West Feliciana
7-8- Fiction 1st Matthew Woodwine The Legend of Ole’ Whiskers Title 1
2nd Adrian Oudomrath Journey to America Acadiana
3rd Patrick Lane The Arrival Northwestern
7-8 NF 1st Jyra Bickham Hurricane Miguel Washington
2nd Kyle Straughan Three Angels Northwestern
3rd Olivia Thomas Into the Twilight Zone West Feliciana
9-10 -Poetry 1st Travis Neal A True Friend Sabine
2nd Tuan Tran The Pen of Life Acadiana
3rd Ashelie Blankenship What a Shame Washington
9-10- Fiction 1st Brittany Burnham The Closet West Feliciana
2nd Aja Holcomb Unwanted Memories Acadiana
3rd Kristin Fleming John Boyd’s Day Washington
9-10 NF 1st Monica Chatterton Moss Point Summers West Feliciana
2nd Megan Johnson The Magnificent Heavens St. Charles
3rd Emily Lancon My Family’s Divorce Acadiana
11-12 -Poetry 1st John Hebert The Destroyer Acadiana
2nd Scotty Carroll Dauntless Defeat Sabine
3rd DeMarcus Green Fast Lane DeSoto
11-12- Fiction 1st Ashley Lynch Father & Daughter Northwestern
2nd Jenny Wolff Of Thoughtful Men St. Charles
3rd Lori Wadkins Heart Ache DeSoto
11-12 NF 1st Cassie Poche Late Night Visits Acadiana
2nd Thomas J. Phillips, III A Most Memorable Day Sabine
3rd Megan Rogers Am I Ready? Washington

Louisiana Reading Association
SPED Young Authors 2006-2007
Gr./Category. Place Student Name Title Council
K -Poetry 1st Alexus Comeaux Mamas Title 1
2nd
3rd
K- Fiction 1st Harrison Beach Mr. Stitches Acadiana
2nd Madison Holtgreve Christmas Around the World St. Charles
3rd Glen Minor My Mom Northeast
K- NonFiction 1st Nicholas Williamson Shopping At WalMart St. Charles
2nd Riley Young Disney World Title 1
3rd
1 -Poetry 1st Maegan Breaux Santa St. Charles
2nd Jonathan Clarkson Robot Acadiana
3rd Jamyra Joseph Happy Title 1
1- Fiction 1st Robert Montgomery My Hat Sabine
2nd Garrison Johnson Santa St. Charles
3rd
1- NonFiction 1st Laketya King My Pet Northeast
2nd John Farthing My Vacation Jefferson
3rd Brandon Edwards My Four Wheeler Sabine
2 -Poetry 1st Jackson Ragan Boy’s Toy Southeast
2nd Devin Delahoussaye Haiku Acadiana
3rd Josie Sonnier Free Title 1
2- Fiction 1st Alexus King One Day I Saw the Moon Nicholls
2nd Peyton Broussard Superman Title 1
3rd
2- NonFiction 1st Zachary Schmid A True Story Northwestern
2nd Sophie Day My Bravest Moment Acadiana
3rd Allen Frith Sharks Northeast
3 -Poetry 1st Toree Berthelot Okra Title 1
2nd Gayla Raymond Gift Nicholls
3rd Jay Quan Terrell Santa St. Charles
3- Fiction 1st Patrick Murray Mrs. Claus Saved Christmas St. Charles
2nd Caitlin Canter The Magical Pencil Northwestern
3rd Kahnin Latulas The Spooky Ghost Acadiana
3-NonFiction 1st Cynthia Logan My Dog Butch Sabine
2nd Shelby Towell My State Northeast
3rd Colton Gross Monarch Butterflies Northwestern
4 -Poetry 1st Eustrice Fritz Lucky Washington
2nd Kent Acosta My Favorite Place Southeast
3rd Daniel Palazzolla I Love New York Jefferson
4- Fiction 1st Daniel Hebert Another Place Another Time Northshore
2nd Blake Miller The Invention of the First Fire Alarm Acadiana
3rd Austin Wiedow A Surprise Teacher Jefferson
4- NonFiction 1st Blake Miller Fixing the Light in the Utility Room Acadiana
2nd Jonathan Spears The Day that I Went Hog Hunting Washington
3rd Dillon McGee Helping My Dad Jefferson

5-6 -Poetry 1st Patrick Bradley Why I Like School Northeast
2nd Raven Magee Time Washington
3rd Lawrence Hart Rain DeSoto
5-6- Fiction 1st Markell Evans The Tale of a Dragon Northeast
2nd Javoy Johnson The Day My Fish Began to Sing Sabine
3rd Alek Katro The Room on the Thirteenth Floor Northwestern
5-6- NF 1st James Holmes My Favorite Dog Northeast
2nd Bernadette Auguillard The Time When My Grandpa Died Title 1
3rd Dendraviss Johnson The Accident Washington
7-8 -Poetry 1st Andres Tejada As I Remember St. Charles
2nd Travis Washington Joyful Christmas Title 1
3rd
7-8- Fiction 1st Paul Baker Room 66 Northwestern
2nd Kevin Bell Sugarfoot Title 1
3rd Shamond Holmes The Dream I Had When I Was Shot Washington
7-8 NF 1st Lynn Montecino My Favorite Place Southeast
2nd
3rd
9-10 -Poetry 1st Dominique King My Granny Sabine
2nd Zerick Dunbar Where Were You Northeast
3rd
9-10- Fiction 1st Terry Durr Star Gate Sabine
2nd
3rd

9-10 NF 1st Nathon Patton I Don’t Do It Sabine
2nd
3rd
11-12 -Poetry 1st LaQuita Garner Love Sabine
2nd
3rd
11-12- Fiction 1st LaQuita Garner The Hard Life of Benny Sabine
2nd
3rd
11-12 NF 1st
2nd
3rd

______________________________________________________________

2005-2006
The NELRC would like to commend Janet' Fisher and her committee for their hard work in judging the Young Author entries. A special thanks to Teddie Henderson for copying and organizing the entries and Denise Lowe for creating the certificates. These excellent professionals provide this wonderful opportunity for youth across northeast Louisiana, and everyone is truly appreciated.

The NELRC would like to thank several people for serving as judges for the 2005-2006 LRA State Judging for the Young Authors Contest that was held on February 16, 2006 at the Ouachita Parish Media Center.
Mrs. Janet' Fisher hosted the event and provided a beautiful refreshment table for the judges. YA Chairperson Tiffany Hughes of Washington Parish complimented Janet' on the well organized event.
The following people served as judges or helped with the event: Debbie McCalmon, Alice Hattaway, Brenda Smith, Edna Roberson, Mary Crandall, Hennetta Morehead, Lynn Morris, Linda King, Debbie Ducote, Kim Aithus, Tammy Timley, Hilda Griffin, Janet' Fisher, Sah Mc Vil, Nancy Dever, Vanessa Cade, Duanne Porter, Losd, Sharon Rawles, Teddie Henderson all of Ouachita Parish, Kathy O'Neal of West Carroll, Bridget Plauche' of West Feleciana.

Suggestions for participating in Young Authors Contest:
     Individual teachers should begin a writing portfolio on students at the beginning of the year to prepare for the Young Authors Contest. Information from the state is usually given to the NELRC in September and is sent to the parish Membership Director immediately by fax or mail. The Membership Director sends information to each school in the parish or district. The representative for the school is responsible for sending information and collecting the entries for judging. Voting within each school usually takes places before Christmas holiday and is submitted back to the Parish Membership Director or whoever is assigned to Young Authors contest in each parish/district. Parish/district winners are usually submitted after returning from Christmas holiday in January. The winners are submitted to the Young Author Chairperson for each parish, and all are judged by a panel of writing educators. NELRC winners are submitted to the LRA for final state judging. Young Author entries are sent to the state in February.
______________________________________________________________
Louisiana Reading Association's State Young Author Winners
for the Northeast Louisiana Reading Council 2005-2006

1st Grade Poetry       2nd place  Eddrick Caldwell  Eddrick's Animals
1st Grade Non Fiction  3rd place  Kelli Deselle     My Family
2nd Grade Fiction      2nd place  ZaKayla Hatten    Lost Daughter Found
2nd Grade Non Fiction  3rd place  Treveon Williams  Hurricane Katrina
3rd Grade Non Fiction  2nd place  Jenni Kennedy     Jackson
4th Grade Fiction      1st place  Caleb Green       The Haunted House
7-8 Grade Fiction      2nd place  Faith Clinger     Everything that Glitters
9-10 Grade Fiction     2nd place  Jimmy Hutson      Why Snakes Do Not Talk
11-12 Grade Fiction    1st place  Amanda Warner     Possession
11-12 Grade Non Fictio 1st place  Lynsey Rushing    Letter to My Sailor

Special Education
K grade Poetry         1st place  Charles Barnes    My Mommy
K grade Fiction        1st place  Jacoby Mansfield  A Reindeer Story
K grade Non Fiction    1st place  Kala Davis        Oh Freddy, Oh Freddy!
1st grade Fiction      2nd place  Brandon Akins     My Unicorn
1st grade Non Fiction  1st place  Cheyanne Conner   At Church
2nd grade Poetry       1st place  Shelby Towell     Weenie Dog  
2nd grade Fiction      3rd place  Kattie Bailey     I Like Fishing
2nd grade Non-Fiction  1st place  Rashay Canada     Thanksgiving
3rd grade Poetry       1st place  Cole Black        Sassy Fights a Possum
3rd grade Non Fiction  1st place  Cameron Jackson   Baseball Players
4th grade Non Fiction  3rd place  Anndrill Pleasant My Dream
5-6 grade Poetry       3rd place  Morgan Prudhomme  Pray for Me
5-6 grade Fiction      1st place  Douglas Spittler  Trapped in a Spider Web
______________________________________________________________
REGIONAL 2005-2006 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
NONFICTION – Regular Education

      Category 1 – Grade K

1st:  Fishing Trip – Tyler Robinson, Tensas Parish – Tensas Elementary School

2nd – My Trip to the State Fair – Jackson McCann, Caldwell Parish -Union Central Elem.

3rd – I Wish My Puppy Didn’t Die – Kaylee Sparks, West Carroll Parish – Goodwill

       Honorable Mention: 

Cooking Breakfast With Mom – Jessica Trotter, Morehouse Parish, H.V. Adams Elementary

      Category 2 – Grade 1

1st: My Family – Kelli Desselle, West Carroll Parish – Pioneer Elementary School

2nd – My Younger Brother, T.J. – Xavier Mansfield, Morehouse Parish, Collinston Elementary

3rd – Lost In Wal-Mart – Courtney Munholland, Ouachita Parish - Swartz Lower Elementary

       Honorable Mention: 

School – Erin Eubanks, West Carroll Parish - Goodwill

      Category 3 – Grade 2

1st:  Hurricane Katrina– Trevon Williams, Tensas Parish – Tensas Elementary School

2nd – My Vacation – Bradley Albritton, West Carroll Parish – Fiske Union School

3rd – Tower of Terror – Ashton Mann, Morehouse Parish, Morehouse Magnet School

      Honorable Mention:

My Trip to Florida – Jacob Broussard, Ouachita Parish, Swartz Lower Elementary

      Category 4 – Grade 3

1st Place:  Jackson – Jenni Kennedy, Ouachita Parish, Swartz Upper Elementary School

2nd – When I Broke My Arm – Sarah Fagan, Morehouse Parish – Southside Elementary School

3rd – My Very Good Day – Sydnie Gates, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

      Honorable Mention:

The Spring Trip – Kimberly Hemphill, Tensas Parish – Newellton High School

      Category 5 – Grade 4

1st:  Being In A Hurricane – Trenay Green, Catahoula Parish – Jonesville Elementary School

2nd:  My Trip to the Grand Canyon – Avery Newsom, Ouachita Parish – Claiborne Elementary

3rd: – My Roach-Eating Sisters – Caitlyn Robinson, Morehouse Parish – Morehouse Magnet

Honorable Mention:

When I Was Riding My Horse Through Quads – Erica Guerrero, West Carroll Parish - Goodwill

Saving the Sea Turtle – Marla Gulley, Caldwell Parish - Union Central Elementary

      Category 6 – Grades 5-6

1st:  Homework, Oh Homework – Hannah Henderson, Morehouse Parish, Morehouse Magnet

2nd – Look! – Jonathan Cox, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

3rd – Friends Til The End – Katteona White, Tensas Parish, Newellton High School

       Honorable Mention:

      A Better Place– Jacea Robinson, Ouachita Parish, Swartz Upper Elementary School
      Category 7 – Grades 7-8

1st:  My Pet – Sarah Cotton, Catahoula Parish, Central High School

2nd – My First Deer – Jonathon Knowles, West Carroll Parish, Fiske Union School

3rd – English – Chaia Murillo, Morehouse Parish – Beekman Jr. High School

      Category 8 – Grades 9-10

1st:  Sports vs. Education – Tyler Shockey, Morehouse Parish – Bastrop High School

      Category 9 – Grades 11-12

1st:  Letter to My Sailor – Lynsey Rushing, Ouachita Parish – Ouachita Parish High School

2nd: Breaking All Odds – Jeremy Harris, Morehouse Parish, Bastrop High School

REGIONAL 2006 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
FICTION – Regular Education

      Category 10 – Grade K

1st:  The Rainbow – Semaj Humphries, Catahoula – Harrisonburg Elementary School

2nd – Eight Seconds – Wade Mills, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

3rd – Butch – Dy’Mond Scott, Tensas Parish – Tensas Elementary School

       Honorable Mention: 

The Caveman – Cory Henry, Morehouse Parish – H.V. Adams Elementary School

      Category 11 – Grade 1

1st: Aliens – Hunter Hughes, West Carroll Parish – Goodwill Elementary School

2nd – My Pet – Jovonte Barber, Catahoula Parish – Jonesville Elementary School

2nd – Snowflake – Mariona Heard – Morehouse Parish – Bonita Elementary School

3rd – A Girl and a Fish – Keegan Craft, Ouachita Parish – Swartz Lower Elementary School

      Category 12 – Grade 2

1st:  Lost Daughter Found – ZaKayla M. Hatten, Monroe City - Barkdull Faulk Elementary

2nd – The Ugly Cow – Joshua Huff, Catahoula Parish -Harrisonburg Elementary School

3rd – The Boy Who Hated Christmas – J’Carrdreck Wilkerson, Monroe City – Barkdull Faulk

      Honorable Mention:

A Trip to Disney World – Brittany White, Ouachita Parish, Swartz Lower Elementary School

Rudolph Forgets How to Fly – Edrique Ford, Tensas Parish, Newellton Elementary School

Space Kids – Rachael Lautigar , Morehouse Parish – Morehouse Magnet School

When I Got Bit – Victoria Humes, West Carroll Parish- Pioneer Elementary School
The Brown Bag – LaCoreyia A. Lawson, Monroe City – Barkdull Faulk Elementary School

      Category 13 – Grade 3

1st Place:  The Magical Flying Carpet – David Landrum, Ouachita Parish – Swartz Upper

2nd – The Brave Squirrel – Steven Prewitt, Morehouse Parish - Morehouse Magnet School

3rd – Why the Snake Has No Legs – Jeffrey Fuqua, Catahoula Parish, Harrisonburg Elementary

      Honorable Mention:

I Got Away – Amber Wicker, West Carroll Parish, Pioneer Elementary School

My New Dog – Dylan Lundy, Tensas Parish, Newellton High School
The House Made of Wings – Jamarius White, Monroe City – Barkdull Faulk Elementary School
      Category 14 – Grade 4

1st:  The Haunted House – Caleb Green, Ouachita Parish, Lakeshore Elementary School

2nd – The Princess of Colors – Bobbie Jo Desselle, West Carroll, Fiske Union School

3rd – The Amazing Ball – Harley Wall, Morehouse Parish – Beekman Jr. High School

       Honorable Mention:

Sea Scientist – John Bohte, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 15 – Grades 5-6

1st Place:  My Third Wish – Matt Greer, Ouachita Parish – Swartz Upper Elementary School

2nd – Into the Future – Megan Kirk, Monroe City Schools – Lexington Elementary School

3rd – Clip, Clip – Josie Cormier, Monroe City Schools – Lexington Elementary School

       Honorable Mention:

I’m Just a Little Girl! – Kacey Parker, Caldwell Parish - Columbia Elementary School

Mary’s Ghost – Hagan Cupples, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

My Dream Room – John Deville, Catahoula Parish – Central High School

The Lost Boy – Christopher Davis, Tensas Parish – Newellton High School

The Wish – Madison Wulff, Monroe City Schools-Lexington Elementary School

Vampires – Taylor Van Coevering, Morehouse Parish – Morehouse Magnet School
      Category 16 – Grades 7-8

1st:  Everything That Glitters – Faith Clingen – Ouachita Parish, Calhoun Middle School

2nd – The Island – James Hodge Hochendel, Monroe City, Lee Jr. High School

3rd – The Kids Who Got Lost – Lauren Mathews, West Carroll Parish, Fiske Union School

3rd – Rat Terror – Shylisa Brown, Morehouse Parish – Morehouse Jr. High School

       Honorable Mention

Life in the Future – Milan Patel, Monroe City School System– Lee Jr. High School

      Category 17 – Grades 9-10

1st:  Why Snakes Do Not Talk – Jimmy Hudson, Morehouse Parish – Bastrop High School

      

      Category 18 – Grades 11-12

1st:  Possession – Amanda Warner, Morehouse Parish – Bastrop High School

REGIONAL 2006 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
POETRY – Regular Education

      Category 19 – Grade K

1st:  Dogs – Erin Finley, Caldwell Parish - Union Central Elementary School

2nd – I Like Peaches – Danielle Percy, Tensas Parish – Tensas Elementary School

      Category 20 – Grade 1

1st:  Eddrick’s Animals – Eddrick Caldwell, West Carroll Parish – Pioneer Elementary School

2nd – Christmas Time – Deontae Nelson, Monroe City Schools – Barkdull Faulk Elementary School

      Category 21 – Grade 2

1st:  My Slumber Party – Rachel Lautigar, Morehouse Parish, Morehouse Magnet School

2nd – Cats – Mallory Langford, Ouachita Parish – Swartz Lower Elementary School

3rd – Thanksgiving – Samone Chatman, West Carroll Parish – Pioneer Elementary School

      Category 22 – Grade 3

1st Place:  Puppies – Tori Keller, Ouachita Parish – Claiborne Elementary School

2nd – This is a Rainy Day – Makenzie Hoff, West Carroll Parish – Oak Grove Elementary School

3rd – The Rain – Rayneeka Bass, Tensas Parish – Newellton High School

      Honorable Mention:

Stinger – Kaytlin Pardon, Morehouse Parish – Bonita Elementary School
      Category 23 – Grade 4

1st:  Winter – Ryan Lewis , Ouachita Parish – Claiborne Elementary School

2nd –– Dragons, Oh Dragons – Maria Foster, Morehouse Parish - Morehouse Magnet School

3rd – Joys of Christmas– Kristianna Smith, West Carroll Parish – Epps High School

Honorable Mention:

Christmas – Maurice Shorter, Tensas Parish – Newellton High School

What Does This Stand For - Jessica Frederick, Caldwell Parish, Union Central Elementary

      Category 24 – Grades 5-6

1st:  Daisy – Alex Lambert, Morehouse Parish – Morehouse Magnet School

2nd:  My Life– Brittany R. Rouse, West Carroll Parish – Fiske Union School

3rd – Wool Cap – Chesney Griffin, Tensas Parish – Newellton High School

      Honorable Mention:

A GA Christmas – Maddie Snead, Monroe City Schools - Lexington Elementary School

A Holiday To Remember – Latasha Williams, Monroe City Schools, Barkdull Faulk Elementary

Help Me! – Kayli Raeisghasem, Caldwell Parish – Columbia Elementary School

My London Christmas – Morgan Walker, Monroe City Schools – Lexington Elementary School

The Midget and The Manager – Katie Strong, Ouachita Parish – Claiborne Elementary School

      Category 25 – Grades 7-8

1st:  Beautiful But Deadly Stranger – Caleb Tizon, Monroe City Schools, Lee Jr. High School

2nd: The Heart – Andre Belton, Monroe City Schools – Lee Jr. High School

2nd:  Heaven – Jerald Brinkley, Morehouse Parish – Morehouse Jr. High School

3rd: Can You Feel My Pain – Juliann Allen, Ouachita Parish – Calhoun Middle School

       Honorable Mention

Dark Times Hurricane – Destany Fegans, Monroe City Schools – Lee Jr. High School

The Long Run – Blake Hagan, West Carroll Parish – Fiske Union School

The Night of Katrina – Corey Stewart, Tensas Parish – Joseph Moore Davidson High

      Category 26 – Grades 9-10

1st:  Constitution – Brittany Frances Tucker, Tensas Parish – Joseph Moore Davidson High

2nd: Cancer – Wesley Eubanks, Catahoula Parish – Sicily Island High School

3rd: You Are – Daniel Luttman, Monroe City Schools – Wossman High School

      Honorable Mention

Before I Rest – Chaniquel Miller, Monroe City Schools – Wossman High School

How We Use To Be – Crystal Crockett, Ouachita Parish – Ouachita Parish High School

If The Blind Could See – Chelsea Spears, Monroe City Schools – Wossman High School

Jail Cells – Amber Allen, West Carroll Parish – Forest High School

Summer’s End – Jerry Wolfe, Morehouse Parish – Bastrop High School

      Category 27 – Grades 11-12

1st:  In My Eye Sight, You’re Still Here – Fransisca Gray, Tensas Parish – Davidson High School

2nd:  ‘Twas the “Notorious” Day of Midterms – Vincent Carter, Monroe City Schools – Wossman

      High School

3rd: Hidden Agenda – Mateo José Lopez, Monroe City Schools – Wossman High School

      Honorable Mention

Lily Of The Valley – Angela Sparks, West Carroll Parish – Forest High School

Remembering You – Lynsey Rushing, Ouachita Parish – Ouachita Parish High School

Side Two – Megan Duncan, Morehouse Parish – Bastrop High School

The End – Shemeke Jones, Monroe City Schools – Wossman High School

The Truth – Reba Wiggins, Catahoula Parish – Block High School

REGIONAL 2006 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
NONFICTION – Special Education

      Category 1 – Grade K

1st:  Oh Freddy, Oh Freddy! – Kala Davis, Morehouse Parish – Oak Hill Elementary School

      Category 2 – Grade 1

1st: At Church– Cheyanne Conner, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

       Category 3 – Grade 2

1st:  Thanksgiving– Rashay Canada, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

2nd : I Am Thankful For My Family – Brandon Blanch, Morehouse Parish – Oak Hill Elem.

      Category 4 – Grade 3

1st:  Playing – Jacob Green, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

2nd:  Something I Will Always Remember – Shantiesha Atkins, Morehouse Parish – Collinston Elem.

      Category 5 – Grade 4

1st:  My Dream – Anndrill Pleasant, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

2nd:  What Do You Like For Christmas? – Keaira Hinton, Caldwell Parish – Union Central Elem.

3rd: My Friend’s Pet – Khiry DeJournett, Morehouse Parish – Carver Elementary

    Category 6 – Grades 5-6

1st: My Life – Roger Smith, Morehouse Parish – Collinston Elementary School

REGIONAL 2006 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
FICTION – Special Education

      Category 7 – Grade K

1st:  A Reindeer Story - Jacobey Mansfield, Morehouse Parish – Oak Hill Elementary School

      Category 8 – Grade 1


1st:  My Unicorn – Brnadon Akins, Morehouse Parish – Collinston Elementary School

      Category 9 – Grade 2

1st:  I Like Fishing – Kattie Bailey, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

2nd: The Witch- Felix Neal, Morehouse Parish – Collinston Elementary School

      Category 10 – Grade 3

1st:  Baseball Players – Cameron Jackson, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 11 – Grades 5-6

1st:  Trapped In A Spider Web- Douglas Spittler, Morehouse Parish – Carver Elementary School

REGIONAL 2006 YOUNG AUTHOR’S CONTEST
POETRY – Special Education

      Category 12 – Grade K

1st:  My Mommy- Charles Barnes, Tensas Parish – Tensas Elementary School

      Category 13 – Grade 2


1st: My Weenie Dog – Shelby Towell, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 14 – Grade 3

1st:  Sassy Fights A Possum – Cole Black, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 15 – Grade 4

1st:  My Favorite Pet – Dhi Jaielon Hicks, Caldwell Parish – Union Central Elementary School

      Category 16 – Grades 5-6

1st:  Pray For Me – Morgan Prudhomme, Caldwell Parish, Columbia Elementary School

2nd: Why Do We Cry? – Deidra Gales, Tensas Parish, Newellton High School

3rd: My Dog – Travis D. Robinson, Morehouse Parish – Carver Elementary School

3rd: The Under Water Monster – Willie Chase, Tensas Parish – Newellton High School

______________________________________________________________

Louisiana Reading Association Young Authors for 2004-2005 State Winners for NELRC:

Kindergarten Poetry 3rd Place
   I'Riona Elliot
   "Christmas Is"
   Tensas Parish

Kindergarten Non-fiction 3rd Place
   Iliana Britton
   "My Favorite Toy"
   Tensas Parish

2nd Grade Poetry 2nd Place
   Dylan Sanson
   "Fall"
   Catahoula Parish

3rd Grade Poetry 1st Place
   Allden Clary
   "Veteran's Day"
   Catahoula Parish

4th Grade   1st Place
   Sheree Abshire
   "Dreams Can Come True"
   Ouachita Parish

5-6th Grade  2nd Place 
   Rebecca Ainley
   "Storms of Feelings"
   West Carroll

7-8th Grade Non-fiction  1st Place
   Brittany Gladney
   "Adam"
   Ouachita Parish

9-10th Grade Fiction   1st Place
   Jana Guyewski
   "A Few Questions"
   Morehouse Parish

11-12th Grade Fiction 3rd Place
   Amanda Warner
   "The Trunk"
   Morehouse Parish

Special Education:
Kindergarten Poetry 2nd Place
   Tristan Martin
   "Friends"   
   Tensas Parish

Kindergarten Fiction 1st Place
   Zalen Westbrooks
   "The Fox"
   Morehouse Parish

3rd Grade Non-fiction 3rd Place
   Tysmon Hollinquest
   "Something Funny"
   Morehouse Parish

4th Grade Poetry  2nd Place
   Cardell Wallace
   "Dad"
   Caldwell Parish

5-6th Grade Fiction 1st Place
   Deion Thompson
   "A Nightmare-The Best Game Ever"
   Caldwell Parish



January 2005, Chairperson Janet' Fisher mailed out to each Parish Membership Director a copy of the Northeast Louisiana Reading Council's Regional Winners and the first place entries that were submitted to LRA for state competition. The following includes that information:

Northeast Louisiana Reading Council’s
   Regional Young Authors Contest First Place Winners for 2005

Category:  Regular Education

      Poetry  

Grade Level:        Title                       Author      Parish

Kindergarten:  "Christmas Is"       I’Riona Elliott      Tensas
Grade 1: "My Turkey"       Mackenzie Hendrix      Richland
Grade 2: "Fall"       Dylan Sanson      Catahoula
Grade 3: "Veteran’s Day"       Allden Clary      Catahoula
Grade 4: "Sadness"      Haley Plunckett      W. Carroll
Grades 5-6: "Storms of Feelings" Rebecca Ainley      W. Carroll
Grades 7-8: "An Empty Space" Carrington Jayde Martin  Morehouse
Grades 9-10: "Letter to Jesus" Tiffany Henderson      Tensas
Grades 11-12: "Martyr" Ashley Morris                  Ouachita

      Fiction

Grade Level:         Title                       Author Parish

Kindergarten: "The Messy Peaches"            La’Deja Parks Tensas
Grade 1: "A Visit to the Vet"         Erin Ricken Catahoula
Grade 2: "My Trip to the Beach"          Madison Bruce West Carroll
Grade 3: "The Princess Brat"         Katie Bryan Morehouse
Grade 4: "The Haunted"         Noah Hutson Ouachita
Grades 5-6: "The Janitor’s Closet" Sabrina Beckham Ouachita
Grades 7-8: "Moving Away" Trent Cox West Carroll
Grades 11-12: "The Trunk" Amanda Warner          Morehouse

              Non-Fiction

Grade Level:          Title                                 Author Parish

Kindergarten: "My Favorite Toy"        Iliana Britton Tensas
Grade 1: "My Story"        Marques Tucker Tensas
Grade 2: "My Family and Pets"           Emily Myers Ouachita
Grade 3: "My Favorite Place"        Korey Yearby Caldwell
Grade 4: "Dreams Can Come True"    Sheree Abshire Ouachita
Grades 5-6: "A Souvenir from My"
First Deer Jonathan Roberts Ouachita
Grades 7-8: "Adam" Brittany S. Gladney    Morehouse
Grades 9-10: "A Few Questions" Jana Guyewski          Morehouse
Grades 11-12: "Riding the Ocoee" Olivia Fuller Morehouse

Northeast Louisiana Reading Council’s
   Regional Young Authors Contest First Place Winners for 2005

Category:  Special Education

      Poetry  

Grade Level:        Title                           Author Parish

Kindergarten:        "Friends" Tristan Martin Tensas
Grade 4:       "Dad" Cardell Wallace Caldwell
Grade 5-6:       "It’s Not Good For You" Destiny Mays Caldwell


      Fiction

Grade Level: Title                              Author Parish

Kindergarten: "The Fox" Zalen Westbrooks Morehouse
Grades 5-6: A Nightmare-the Best"
Game Ever Deion Thompson Caldwell


              Non-Fiction

Grade Level:          Title                                 Author Parish

Grade 2: "Riding My Bike" Charles Moses Morehouse
Grade 3: "Something Funny" Tysmon Hollinquest Morehouse
Grade 4: "An Unforgettable Trip"
to the Beach Andrill Pleasant Caldwell
Grades 5-6: "Drug Free" Kimberly Lindsey Caldwell




***************************************************************************
2003-2004 LRA State Winners from NLRC

REGULAR EDUCATION

1st Grade
   3rd Place
       Non-Fiction- "My Monster Truck Ride"
          Tristin Powell
             West Carroll Parish
                Pioneer Elementary
                   Ms. Penny Hale

2nd Grade
   2nd Place
       Fiction- "The Red Dragon"
           Dylan Giles
               West Carroll Parish
                  Oak Grove Elementary
                    Mrs. Joanna Beard

7th-8th Grade
   2nd Place
       Fiction- "Charlie's Wish"
           Macie Pruitt
              West Carroll Parish
                  Pioneer Elementary
                     Ms. M.L.Clanton

11th-12th Grade
   2nd Place
       Poetry- "To Be You"
           Laura Beth Pritchard
              Catahoula Parish
                 Block High School
                    Ms. P. Little

SPECIAL EDUCATION

Kindergarten
    1st Place
       Fiction- "The Ballet"
           Antwone Sims
              Morehouse Parish
                  Oak Hill Elementary
                      Ms. G. White

Kindergarten
    3rd Place
        Non-Fiction- "The Hospital"
           Jylan Ross
              Morehouse Parish
                  Oak Hill Elementary
                      Ms. G. White
    
  

2003-2004 NLRC Winners
NORTHEAST LOUISIANA READING COUNCIL
YOUNG AUTHORS DISTRICT CONTEST WINNERS 2003-2004
REGULAR EDUCATION DIVISION
GRADE CATEGORY/PLACING STUDENT TEACHER SCHOOL PARISH

Kindergarten
Poetry 1 st Jameishea Robinson P. Courson Henry V. Adams Morehouse
         2nd Cedrick Morales B. Hutchinson Tensas Elem. Tensas
Fiction 1st Dyllon Ray G. White Oak Hill Elem. Morehouse
        2nd Joshua Huff G. Bradley Sicily Island Elem. Catahoula
        3rd Erell Clark B. Hutchinson Tensas Elem. Tensas
Nonfiction 1 st Chandler Fagan R. Russell Southside Elem. Morehouse
           2nd Chase Jackson B. Hutchinson Tensas Elem. Tensas

Grade 1
Poetry 1 st Thomas Green D. Holloway George Welch Ouachita
       2nd Justice Wilson D. Doles Oak Hill Elem. Morehouse
       3rd Janeshia Scott P. Hale Pioneer Elem. W. Carroll
Fiction 1 st Kaden Poche' P. Hale Pioneer Elem. W. Carroll
        2nd Kaytlin Pardon I. Anderson Bonita Elem. Morehouse
Nonfiction 1 st Tristin Powell P. Hale Pioneer Elem. W. Carroll
           2nd Terry Schofield I. Anderson Bonita Elem. Morehouse
           3rd Maddisyn Beard J. Carpenter Sicily Island Elem. Catahoula

Grade 2
Poetry 1st India McWilliams J.O'Neal Tensas Elem. Tensas
       2nd Ashley Robinson T; Moore Oak Hill Elem. Morehouse
Fiction 1 st Dylan Giles J. Beard Oak Grove Elem. W. Carroll
        2nd Taylor Wilson D. Bynum Beekman Jr. High Morehouse
        3rd Courtney Conger C. McGuffee Harrisonburg Elem. Catahoula
        4th Micaiah Anderson J. O'Neal Tensas Elem. Tensas
Nonfiction 1 st Caroline Tannehill M.L. Priestly A.L. Smith Ouachita
           2nd Billy Bolton T. Moore Oak Hill Elem. Morehouse
           3rd Audreale Gray J. O'Neal Tensas Elem. Tensas
           4th Hunter Carroll A. Corley Fiske Union W. Carroll

Grade 3
Poetry 1 st Ean White G. Glover Kiroli Elem. Ouachita
       2nd Faith Bonner A. Owens Fiske Union W. Carroll
       3rd Kenderius Moore B. Poole Bonita E1em. Morehouse
Fiction 1 st Craig Yrle M. Aulds Claiborne Elem. Ouachita
        2nd Hunter Crowe D. McIntosh Oak Grove Elem. W. Carroll
        3rd Breann Walton A. Pentecost Harrisonburg Elem. Catahoula
        4th Devontarius Wilson B. Poole Bonita Elem. Morehouse
Nonfiction 1st Nikeeya Scott T. Morgan Pioneer Elem. W. Carroll
           2nd Chandler Robinson H. Hall Beekman Jr. High Morehouse
           3rd Micah McClain T. Bailey Claiborne Elem. Ouachita

Grade 4
Poetry 1 st Olivia Dixon B. Gregory Fiske Union W. Carroll
       2nd Allen LeBrun A. McLeod Cherry Ridge Morehouse
       3rd Subastion McManus C. Harris Claiborne Elem. Ouachita
       4th Victoria Allen L. Bamburg Newellton Elem. Tensas
Fiction 1 st Jacob Strong D. Dukes Goodwill Elem. W. Carroll
        2nd Chardavious Hutchinson K. Johnson Bonita Elem. Morehouse
        3rd Roilesha Ross D. Hale Tensas Elem. Tensas
        4th Brittany Humphries J. Jordan Sicily Island Elem. Catahoula
Nonfiction 1 st Eric Ishop C. Jackson Collinston Elem. Morehouse
           2nd Deunka Williams D. Hale Tensas Elem. Tensas
           3rd Lee Ann Copes K. McDaniel Pioneer Elem. W. Carroll

Grades 5&6
Poetry 1 st Peyton Putman D. Boyte Kilbourne High W. Carroll
       2nd Mackenzie Townsend J. Morgan George Welch Elem. Ouachita
       3rd Marissa Scroggins T. Irby Beekman Jr. High Morehouse
       4th De'Nequa Watson B. Brown Lisbon Elem. Tensas
Fiction 1 st Ellis Michael L. Williams Claiborne Elem. Ouachita
        2nd Taylor Stutts P. McKaskle Forest High W. Carroll
        3rd Caroline Oliphant F. Loyless Beekman Jr. High Morehouse
        4th Mary Lundy G. Strickland Tensas Elem. Tensas
Nonfiction 1 st Ethan Easterling K. O'Neal Oak Grove Elem. W. Carroll
           2nd Amber Trisler L. Neal Martin Jr. High Catahoula
           3rd Courtney Price J. Morgan George Welch Elem. Ouachita
           4th Jessie Raney M. E. Thomas Newellton High Tensas
           5th Colby Vail T. Irby Beekman Jr. High Morehouse

Grades 7&8
Poetry 1 st Tyler Shockey J. Brodnax Morehouse Magnet Morehouse
       2nd Justin Spann A. Russell Block High Catahoula
       3rd Amber Allen E. J. Elms Goodwill Elem. W. Carroll
       4th Wakayla Bradford M.E. Thomas Newellton High Tensas
Fiction 1 st Macy Pruitt M.L. Clanton Pioneer Elem. W. Carroll
        2nd Katrina Devine T. McGruder Davidson High Tensas
Nonfiction 1 st Robert Roka E.J. Elms Goodwill Elem. W. Carroll
           2nd Chelsea McGee J. Brodnax Morehouse Magnet Morehouse

Grades 9&10
Poetry 1 st Jessica Jackson S. Singleton Davidson High Tensas
       2nd Lynsey Rushing J. Quijas Ouachita High Ouachita
       3rd Brent Prine R. Simms Epps High W. Carroll
       4th Miranda Williams L. Stevens Bastrop High Morehouse
       5th Quantaye Washington M. Brown Block High Catahoula
Fiction 1 st Heather Black L. Stevens Bastrop High Morehouse
Nonfiction 1 st Morgan Patrick W. Butler Forest High W. Carroll
           2nd Meg Quinn R. Pittman Bastrop High Morehouse

Grades 11&12
Poetry 1 st Laura Beth Pritchard L. poo1ittle Block High Catahoula
       2nd Allison Johnston J. Essex Epps High W. Carroll
       3rd Laura Ingram M. Quinn Bastrop High Morehouse
Fiction 1st Autumn Hartrick M. Quinn Bastrop High Morehouse
Nonfiction 1st Laura Ingram M. Quinn Bastrop High Morehouse

SPECIAL EDUCATION DIVISION

Kindergarten
Fiction 1 st Antwone Sims G. White Oak Hill Elem. Morehouse
Nonfiction 1 st Jylan Ross G. White Oak Hill Elem. Morehouse 

Grade 1
Nonfiction 1 st Adam Day D. Doles Oak Hill Elem. Morehouse

Grade 2
Poetry 1 st Tysmon Hollinquest D. Brumley Bonita Elem. Morehouse
Fiction 1 st Shacoria Martin E. Whitehead Pine Grove Elem. Morehouse
Nonfiction 1 st Ottavious Gaines C. Linder Oak Hill Elem. Morehouse

Grade 3
Fiction 1 st Quaterrius Porter A. Fowler Bonita Elem. Morehouse

Grade 4
Fiction 1st Tumaso Hollinquest A. Fowler Bonita Elem. Morehouse
Nonfiction 1st Callie Rogers D. Hale Tensas Elem. Tensas

Grades 5&6
Fiction 1 st Keldrix Robinson A. Fowler Bonita Elem. Morehouse
Nonfiction 1 st Roberto Lopez M.E. Thomas Newellton High Tensas




Northeast Lousiana Reading Council State Winners (Louisiana Reading Association)
Les Jeunes Ecrivains, Published 2002-2003

2002-2003 NLRC Winners
Congratulations!!!!!!

Swartz School       Jennifer Deschner
                    Robert Willis

Riser Middle        Christopher Lewis

Oak Hill            Adam Day
                    Caleb Jenkins

Beekman Jr. High   Aaron Johnson

Bastrop High       Olivia Fuller
                   Miranda Williams

Union Central      Dhi'Jhaielon Hicks
                   Savannah Flores

Grayson School    Melodie Nelson

Jonesville School  Roniesha Warren


2002-2003 Grade level list is incomplete.
The NLRC had state winners from eight of the nine categories.


Kindergarten:
     Poetry
        First Place, Jennifer Deschner
        Teacher: Carol Campbell, Swartz Elementary
     Fiction
        Second Place, Adam Day
        Teacher: Georgia White, Oak Hill Elementary
     Non-Fiction
        First Place, Caleb Jenkins
        Teacher: Georgia White, Oak Hill Elementary

First Grade:
     Poetry
        Third Place, Dhi'Jhaielon Hicks
        Teacher: Pamela Ray, Union Central Elementary

Second Grade:
     Poetry
        Second Place, Savannah Flores
        Teacher: Cammie Farrar, Union Central Elementary


Third Grade:



Fourth Grade:


Fifth and Sixth Grades:



Seventh and Eighth Grades:



Ninth and Tenth Grades:





Last Updated 2/1/14 7:11 am by Site Administrator

Content © 2003-2017 Northeast Louisiana Reading Council
Comments or Questions?  Email the Webmaster: nelaread at knighten dot net